Co znamená údaj 80 % VOL na parfému?

Tento údaj nemá nic společného s koncentrací vonných esencí. Tento údaj označuje obsah alkoholu v produktu - kolik max. objemových procent výrobku tvoří alkohol. A tento údaj ani není nijak moc důležitý pro spotřebitele. Je důležitý z hlediska zdanění spotřební daní v celé EU a většině světa (nad 80 % VOL platí jiné zdanění) a při cestě letadlem .

Pro spotřebitele je důležité označení druhu parfému - pravý parfém, parfémová voda, toaletní voda atd. (samozřejmě na originálu).

A jak to s tou koncentrací parfémů tedy je?

Pravý parfém – co to je?

Jako parfém jsme si zvykli označovat jakýkoliv druh výrobku uvolňující vůni po aplikaci zpravidla na pokožku. 85 % těchto voňavých lahviček kupovaných v běžných parfumeriích však neobsahují parfém, ale parfémovou vodu nebo toaletní vodu. Anebo výrobek s ještě nižším podílem vonných esencí.

Jak se tyto výrobky liší? Jak již bylo naznačeno - podle obsahu vonné parfémové kompozice (vonné esence) v koncentrovaném lihu nebo jiném rozpouštědle, tedy tzv. koncentrace, pro kterou dokonce existují normy. Koncentrace též do jisté míry určuje jak je vůně intenzivní a s tím zpravidla i jak dlouho vydrží.

Pravý parfém

Nejvyšší koncentrací vonných esencí se vyznačuje právě pravý parfém, francouzsky Parfum extrait, anglicky Perfume extract, s obsahem 15 – 40 % vonných esencí, typicky kolem 20 %. Angličtina je pro rozlišení parfémů vůbec příhodná: všechny ostatní nižší koncentrace jsou označovány nikoli jako parfém (perfume) ale jako fragrance ( prostě „vůně“).

Kvalitní pravé parfémy jsou vyráběny zejména z přírodních složek. Někdy se můžete též setkat s pojmy jako The Soul of Perfume nebo Parfum de Parfum.

Esprit de Parfum

Poměrně zřídka se setkáte s o něco nižší koncentrací, s Esprit de Parfum (ESdP) s podílem vonných esencí 15-30%.

Parfémová voda

Parfémová voda neboli Eau de Parfum (EdP), též Parfum de Toilette (PdT) obsahuje 10-20% (typicky okolo 15%) aromatických složek, je to jen o málo nižší koncentrace než pravý parfém. V běžných parfumeriích jsou EdP známých značek často velice předražené.

Toaletní voda

S 5 -15 % obsahem vonných esencí se prodává toaletní voda, Eau de Toilette (EdT). Nejčastěji má okolo 10 obsahových % vonných látek a je to nejběžněji prodávaný „parfém“ (v obecném slova smyslu, jak jsme si jej vysvětlili na začátku).

Kolínská voda

Kolínská voda, Eau de Cologne (EdC obsahuje 3-8% (zpravidla okolo 5%) vonných esencí. Toto e nejčastější koncentrace u "deodorantů" ve spreji. "Original Eau de Cologne" je registrovaná obchodní značka, nezaměňovat.

Perfume mist

Normy pamatují dokonce na nižší koncentrace – mezi 3-8% vonných esencí. Taková vůně se označuje jako Perfume mist, něco jako „parfémová mlha“. Většinou je založena na nealkoholickém rozpouštědle.

Splash

Eau de Splash (EdS), tedy „střik“and tzv. aftershave mají nejnižší koncentrace aromatických složek: 1-3%. "EdS" je též registrovaná obchodní značka.

***

Pravý parfém je samozřejmě dražší než nižší koncentrace. Uvědomte si ale, že je intenzivnější a trvanlivější. Pro pravý parfém svědčí jak ekonomické, tak kvalitativní hledisko.

Na druhou stranu je třeba ocenit existenci nižších koncentrací pro případy, kdy jen potřebujete překrýt zápach potu. Pro takové situace se vyšší koncentrace nehodí. Pravý parfém a vyšší koncentrace volte pro výjimečnější chvíle.