O parfémech

PARFÉMY

Parfém je směs vonných silic a aromatických složek, fixačních látek a rozpouštědel poskytující příjemnou vůni.

Parfémy byly známy již v nejstarších lidských civilizacích, o čemž se dovídáme buď prostřednictvím starověkých textů nebo z archeologických vykopávek.

Moderní parfumerie se začala rozvíjet v pozdním 19. století v souvislosti s komerční syntézou aromatických sloučenin, jako je vanilin nebo kumarin, která umožnila vytvářet  s vůní dříve nedosažitelné za  výhradního použití  samotných přírodních aromatických látek.

Pravý parfém – co to je?

Jako parfém jsme si zvykli označovat jakýkoliv druh výrobku uvolňující vůni po aplikaci zpravidla na pokožku. 85 % těchto voňavých lahviček kupovaných v běžných parfumeriích však neobsahují parfém, ale parfémovou vodu nebo toaletní vodu. Anebo výrobek s ještě nižším podílem vonných esencí.

Jak se tyto výrobky liší? Jak již bylo naznačeno - podle obsahu vonné parfémové kompozice (vonné esence) v koncentrovaném lihu nebo jiném rozpouštědle, tedy tzv. koncentrace, pro kterou dokonce existují normy. Koncentrace též do jisté míry určuje jak je vůně intenzivní a s tím zpravidla i jak dlouho vydrží.

Pravý parfém

Nejvyšší koncentrací vonných esencí se vyznačuje právě pravý parfém, francouzsky Parfum extrait, anglicky Perfume extract, s obsahem 15 – 40 % vonných esencí, typicky kolem 20 %. Angličtina je pro rozlišení parfémů vůbec příhodná: všechny ostatní nižší koncentrace jsou označovány nikoli jako parfém (perfume) ale jako fragrance ( prostě „vůně“).

Kvalitní pravé parfémy jsou vyráběny zejména z přírodních složek. Někdy se můžete též setkat s pojmy jako The Soul of Perfume nebo Parfum de Parfum.

Esprit de Parfum

Poměrně zřídka se setkáte s o něco nižší koncentrací, s Esprit de Parfum (ESdP) s podílem vonných esencí 15-30%.

Parfémová voda

Parfémová voda neboli Eau de Parfum (EdP), též Parfum de Toilette (PdT) obsahuje 10-20% (typicky okolo 15%) aromatických složek, je to jen o málo nižší koncentrace než pravý parfém. V běžných parfumeriích jsou EdP známých značek často velice předražené.

Toaletní voda

S 5 -15 % obsahem vonných esencí se prodává toaletní voda, Eau de Toilette (EdT). Nejčastěji má okolo 10 obsahových % vonných látek a je to nejběžněji prodávaný „parfém“ (v obecném slova smyslu, jak jsme si jej vysvětlili na začátku).

Kolínská voda

Kolínská voda, Eau de Cologne (EdC obsahuje 3-8% (zpravidla okolo 5%) vonných esencí. Toto e nejčastější koncentrace u "deodorantů" ve spreji. "Original Eau de Cologne" je registrovaná obchodní značka, nezaměňovat.

Perfume mist

Normy pamatují dokonce na nižší koncentrace – mezi 3-8% vonných esencí. Taková vůně se označuje jako Perfume mist, něco jako „parfémová mlha“. Většinou je založena na nealkoholickém rozpouštědle.

Splash

Eau de Splash (EdS), tedy „střik“and tzv. aftershave mají nejnižší koncentrace aromatických složek: 1-3%. "EdS" je též registrovaná obchodní značka.

***

Pravý parfém je samozřejmě dražší než nižší koncentrace. Uvědomte si ale, že je intenzivnější a trvanlivější. Pro pravý parfém svědčí jak ekonomické, tak kvalitativní hledisko.

Na druhou stranu je třeba ocenit existenci nižších koncentrací pro případy, kdy jen potřebujete překrýt zápach potu. Pro takové situace se vyšší koncentrace nehodí. Pravý parfém a vyšší koncentrace volte pro výjimečnější chvíle.

SLOŽENÍ PARFÉMŮ

Parfém je tradičně popisován pomocí hudební metafory tak, že jej tvoří tři skupiny tónů, společně souznějící v harmonické vůni.

Jednotlivé tóny (skupiny vůní) se postupně uvolňují a vyvíjejí v průběhu času, s bezprostředním dojmem z horního tónů, jenž nás dovede do hlubších středních tónů a základní tón se postupně objeví jako finální fáze parfému. Tyto tóny jsou pečlivě vytvářeny na základě znalostí procesu vypařování parfému.

Vysoké tóny neboli hlava parfému

Vysoké tóny neboli hlava parfému jsou vůně, které jsou vnímány bezprostředně po aplikaci parfému . Hlava se skládá z malých, lehkých molekul, které se vypařují nejrychleji . Tvoří první dojem z  parfému , a proto jsou velmi důležité. Voní kratší dobu, zpravidla do 15 minut, ale mohou trvat i jen několik sekund.

Střední tóny neboli srdce parfému

Střední tóny neboli srdce parfému jsou vůně, které se vynořují těsně před rozptýlení horního tónu. Vytvářejí hlavní část parfému a jeho charakteristickou vůni. Voní i několik hodin.

Spodní tóny neboli  základ parfému

Spodní tóny neboli  základ parfému je vůně, která se objeví chvíli před odchodem středních tónů. Základní a střední tóny  dohromady tvoří hlavní téma parfému. Základ zajišťuje „hloubku“  a „spolehlivost“ parfému. Základní tóny parfému nejsou obvykle vnímány  dříve než 30 minut po aplikaci a vydrží 3 až 4 hodiny a u některých kvalitních parfémů až desítky hodin.

 

TECHNIKY VÝROBY PARFÉMŮ

Za účelem extrahovat vůně z květin, rostlin a jiných přírodních materiálů co nejefektivněji a aby parfémy splňovali exponenciálně rostoucí požadavky trhu, tvůrci parfémů v průběhu historie vyvinuli řadu technik získávání a zachování co nejčistších a nejkoncentrovanějších esencí pro výrobu parfémů.

Vedle toho pokrok v moderní chemii umožňuje přirozené vůně pro parfémy reprodukovat v laboratořích. V našem e-shopu nabízíme parfémy vyrobené výhradně z přírodních esencí.

DESTILACE

Destilační metoda výroby parfémů je založena na schopnosti páry zachytit éterické oleje. Tato technika byla poprvé použita ve starověku, byla zdokonalena v arabské civilizaci v 8. století našeho letopočtu a dodnes se používá při tradiční výrobě parfému .... více destilace

ABSORPCE

Absorpce je technika výroby parfémů založená na schopnosti živočišného tuku přirozeně absorbovat pachy. V závislosti na tom, jak dobře rostlinná esence snáší teplo, může tento proces probíhat buď při vysokých či nízkých teplotách ... více absorpce

EXTRAKCE TĚKAVÝMI ROZPOUŠTĚDLY

Extrakce těkavými rozpouštědly při výrobě parfémů je založena na rozpuštění  ingredience nesoucí vůně v rozpouštědle, které se následně odpaří.

 

SUROVINY PRO VÝROBU PARFÉMŮ

SUROVINY ROSTLINNÉHO PŮVODU

Suroviny rostlinného původu použité při výrobě parfémů pocházejí z celého světa a jsou vybrány pro svou kvalitu a originalitu ... více suroviny rostlinného původu

SUROVINY ŽIVOČIŠNÉHO PŮVODU

Využití materiálů živočišného původu je značně nižší, než jsou dobře známé suroviny rostlinného původu. Dnes jsou téměř nahrazeny syntetickými produkty kvůli ochraně ohrožených druhů živočichů … více suroviny živočišného původu

 

Hlavní rozdělení vůní

Vzhledem k velké rozmanitosti vůní, se výrobci rozhodli roztřídit vůně do sedmi hlavních skupin, které se dále rozdělují do dalších podskupin se stejným nebo podobným základem. 

Citrusové vůně (CITRUS)

Kombinují vůně vyplývající z  citrusové kůry (pomeranč, bergamot , ...) Podskupiny citrusových vůní jsou citrus, citrus aromatic a citrus gourmand.

Květinové vůně (FLORAL)

Těmto parfémům dominují květiny (růže, pivoňka, levandule, fialka, tuberóza ...) Tato skupina patří k nejoblíbenějším vůním a proto obsahuje největší množství podskupin. Těmi jsou floral aldehyde, floral aquatic, floral fruity, floral fruity gourmand, floral green, floral woody musk.

Kapradinové vůně (AROMATIC)

Tyto vůně nemají s vůní kapradí nic společného, jde zejména o kombinace některých skupin, kterým napomáhá k míchání a intenzitě vůní např. dřevo a levandule. Hlavní rozdělení do podskupin je aromatic, aromatic aquatic, aromatic fougere, aromatic fruity, aromatic green a aromatic spicy.

Cypřišové vůně (CHYPRE)

Jedná se o vůně z dubového mechu kombinované s květinami a ovocem. Podskupinami jsou chypre, chypre fruity a chypre floral. 

Dřevité vůně (WOODY)

Pro výrobu těchto vůní se používají santalové dřevo nebo cedr, ale též pačuli či vetiver. Hlavní podskupny zahrnují: Woody aquatic, woody aromatic, woody chypre, woody floral musk a woody spicy. Hodí se zejména pro muže díky své ostrosti.

Orientální vůně (ORIENTAL)

Oranžově zabarvené tzv. orientální vůně mají v základu silné akcenty vanilky. Podskupinami jsou oriental, oriental floral, oriental spicy, oriental vanilla a oriental woody.

Vůně kůže (LEATHER)

Pikantní vůně vyrobené zvláště pro muže, evokují vůni tabáku nebo kůže. Hlavní rozdělení: leather, leather musk a tabacco.